Egyre nehezebb pénzt mosni a kriptopiacon
Hamarosan 48 ország vezetheti be az OECD nyáron elfogadott új, az adóelkerülést és a pénzmosás megelőzését célzó információmegosztási kripto-szabványát.
Az OECD kidolgozott egy új pénzügyi szabványt, amelynek célja, hogy elejét vegye a kriptovaluták segítségével történő pénzmosásnak és adóelkerülésnek. A pénzügyi átláthatóságot és információcserét középpontjába helyező Crypto-Asset Reporting Framework (CARF) keretrendszert még a nyáron elfogadták, de az alkalmazásáról csak most állapodtak meg. Nem kevesebb, mint 48 állam, köztük Magyarország is vállalta, hogy legkésőbb 2027-ig bevezeti a CARF-ot.
Mit is takar a CARF pontosan? A szabvány középpontjában az információmegosztás áll. Az a cél, hogy az egyes országok adóhatóságai olyan infókkal rendelkezzenek a kriptoeszközök mozgásáról, amelyek alapján képesek adóztatási kérdésekről dönteni. A jelentéstételi kötelezettség a legtöbb kriptoeszközre vonatkozik, legyen az blokkláncalapú értékhordozó, kriptovaluta vagy nem helyettesíthető token (NFT). A kripto eszközök ellenzői szerint az ilyen típusú instrumentumok sok esetben vonzóak azon befektetőknek, akik tisztára akarják mosni illegálisan szerzett jövedelmüket. Az új szabályozásnak köszönhetően a jövőben ez nehezebb lesz.
A CARF-hez csatlakozó országoknak 2027-től az alábbi tranzakciókról kell adatokat biztosítaniuk:
-
kriptoeszközök és fiat valuták közötti cseretranzakciók;
-
kriptoeszközök egy vagy több formája közötti cseretranzakciók;
-
kriptoeszközök transzferálása (pl. kiskereskedelmi fizetéshez kapcsolódó tranzakciók, ha azok értéke meghaladja az 50 ezer eurót).
Támogatói szerint az új szabvány jelentős lépés a kriptovilág átláthatóbbá és biztonságosabba tétele felé. Eddig éppen, hogy az anonimitás tette a bűnözők számára rendkívül vonzóvá, ám ez az „erénye” lassan, de biztosan veszni látszik.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!