Tízezer eurós uniós készpénzfizetési limit?
Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, az Európai Bizottság új, a piszkos pénzügyleteket felügyelő ügynökség létrehozását tervezi. A csomag célja a terrorizmus finanszírozása és a pénzmosás elleni határozottabb fellépés. Most már a konkrétumok is kezdenek körvonalazódni. Az EU éves GDP-jéből egyébként több mint 150 milliárd euró érintett gyanús pénzügyi tevékenységekben.
Az eddig is tudott volt, hogy kriptopénzekkel való visszaéléseket is visszaszorítani hivatott az új tervezet, hiszen ezek a sok esetben ellenőrizhetetlen, visszakövethetetlen tranzakciók számos visszaélésre adnak lehetőséget. A tervezet szerint a kriptopénz szolgáltatókat sokkal szigorúbban ellenőriznék. Egy másik, sokakat érintő kitétel szerint pedig a készpénzes befizetések felső határát 10 000 euróban maximalizálnák (ez nagyjából 3,6 millió forint).
Maireas McGuinnes, a pénzügyi szolgáltatások európai uniós biztosa azt mondta, hogy a piszkos pénzekkel való visszaélések mögött borzasztó bűncselekmények húzódnak meg, és megkeserítik a családok és nagyobb közösségek életét is. Éppen ezért a pénzmosás felszámolása (vagy inkább az erre tett kísérletek) a bűnüldözés egyik kulcsterülete már évek óta. A hiányosságok és a szabályozási keretrendszer alapos vizsgálata után azt mondták, elég! – tette hozzá.
Az új ügynökség határokon átívelő pénzügyi felügyelettel rendelkezne, és bírságok kiszabására is jogosult lenne. Az új jogszabály 2024 után lépne életbe, de ehhez még zöld utat kell kapnia a tagállamoktól és az Európai Parlamenttől is. Ez nem lesz egyszerű. A mai napig vannak ugyanis olyan országok, köztük hazánk, amelyek nem építették be jogrendjükbe a már meglévő, negyedik és ötödik, valamint a pénzmosás elleni irányelveket sem. Ezt 2020 január végig kellett volna minden tagállamnak megtennie, de hazánkon kívül még hét tagállam nem tett ennek eleget. Ez azért probléma, mert jelenleg a lebukás veszélye minden országban más és más, hiszen van, ahol szigor van és van, ahol lazább a szabályozás. Az új csomag ezt is egységesítené, így nem lenne több kiskapu.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!