Rá is jár a rúd az Amazonra, meg nem is
Az AWS felhőszolgáltatás miatt többet kell adóznia, de mentesül egy még 2017-ben kiszabott 250 millió euró büntetés megfizetése alól.
Sokáig kérdéses volt, hogy a globális minimumadóval kapcsolatos G7-es egyezmény érvényes lesz-e az Amazonra. Ez a jelenleginél nagyobb mértékű, legalább 15%-os társasági adóterhet jelent az érintetteknek, vagyis azoknak a multiknak és cégeknek, ahol a profitmarzs eléri a 10%-ot. A fenti kritérium az Amazon esetében nem teljesül, de a szemfüles G7-es pénzügyminiszterek résen voltak, tehát a gigavállalat sem fogja megúszni a magasabb adóterhet.
Az egyezménybe belekerült egy olyan rész, mely szerint ha egy cég egyik divíziója túllépi ezt a 10 százalékos határt, akkor a cég teljes egészére vonatkoztatni kell az új adóminimumot. Mivel az AWS részleg, ez az Amazon felhőszolgáltatása, profithányada több mint 30%, ezért nincs kibúvó, fizetni kell és 15% adót kicsengetni azokban az országokban, ahol tevékenységet végez. Sajtóértesülések szerint az említett passzust kifejezetten azért tették be a megállapodásba, hogy az Amazon se ússza meg a magasabb társasági adókulcsot. A globális minimumadó egyébként nem kötelez egyetlen államot sem arra, hogy átalakítsa az adórendszerét, de nyomást gyakorolhat az alacsony adózású európai országra, mint például Írország.
Nagyjából a fenti döntéssel párhuzamosan derült ki, hogy Luxemburg mégsem biztosított szelektív előnyt az Amazon-csoport európai leányvállalatának, melynek következtében adóterhe a többi szereplőhöz képest indokolatlanul csökkent, legalábbis ez EB ilyen ügyben vizsgálódott. Az eljárás a tagállamokkal szemben indul, de ha bebizonyosodik, hogy valóban jogtalan előnyhöz juttatja egy ország a vállalatot, akkor a jogellenes támogatás költségeit és a kamatokat a vállalatnak kell kifizetnie. A döntés értelmében az Amazonnak nem kell a 2017-ben kiszabott 250 millió eurós büntetést kifizetnie.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!