Digitális adózás Európában – 2. rész
A digitális gazdaság jelentette kihívások kezelése már jó ideje téma Európában, hiszen az EU jelenlegi adórendszerei egyelőre nem tudnak ezzel mit kezdeni. A tagállamok közötti vita is jó ideje kezdődött, de az Európai Tanács nem jutott megállapodásra, a tagállamok pedig nem értenek egyet a digitális adózás kérdésében. A cél továbbra is egy egységes, nem csak EU-szintű, hanem globális rendszer kidolgozása az OECD-vel, de nagy kérdés, hogy ez mikor valósulhat meg. Éppen ezért néhány ország úgy döntött, hogy nemzeti-szintű megoldást dolgoz ki.
Az olaszok kivárnak
A 2018. évi költségvetési törvénybe Olaszország beépített egy, a digitális tranzakciókra vonatkozó internetes adót. A témával kapcsolatban nyilvános konzultációt is indítottak 2018. májusában, de végül Olaszország elhalasztotta a digitális adó bevezetését. Az olaszok meg akarják várni, hogy az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) mire jut a kérdésben. A 2018 decemberében jóváhagyott 2019. évi költségvetési törvény is tartalmazta a digitális szolgáltatási adót. A legújabb álláspont szerint az új adónemet valamikor 2020-ban vezethetik be. Az olasz kormány azt reméli, hogy ez mintegy 600 millió euró bevételt eredményez majd.
Spanyolország is napirendre vette
Spanyolország is a saját digitális szolgáltatási adóján is dolgozik. A digitális szolgáltatási adóról szóló törvényjavaslatot 2019. januárjában terjesztették elő (az előzetes törvényjavaslatot még 2018 októberében adták ki), de a parlament elutasította azt. Az áprilisi választások után a digitális adó újra napirendre került, és a kormány jelenleg is aktívan dolgozik az adó bevezetésén. Franciaországhoz hasonlóan Spanyolország is 3% -os adóval sújtaná azokat a nagy technológiai vállalatokat, amelynek teljes bevétele legalább 750 millió euró, és ebből legalább 3 millió euróra az országban tesznek szert. Az adót a digitális reklám, az online közvetítési és az adatátviteli szolgáltatásokra vetnék ki. A francia digitális adóhoz hasonlóan az adó spanyol változata is éles vitát váltott ki a kettős adóztatás miatt, így a kormánynak még ki kell dolgoznia erre egy megoldást. Az érintett vállalatok is aggódnak az adó bevezetése miatt, hiszen ezzel az adónemmel nem kell minden EU tagországban számolni.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!