Bővülhet a terrorizmust támogató országok listája
Szaúd-Arábia is rákerült azoknak az országoknak a listájára, amelyek nem teljesítik az Európai Uniónak a pénzmosás megfékezésére, illetve a terrorizmus finanszírozásának megakadályozására szolgáló irányelveit. Az Európai Unió 47 országot vizsgált meg, többek között Egyesült Államokat, Oroszországot, Svájcot és Svédországot. EU tagországokat nem.
A FATF (Pénzügyi akciócsoport) segítségével összeállított listán jelenleg tizenhat ország szerepel, köztük Jemen, Észak-Korea, Irán, Irak, Szíria és Afganisztán. A névsort január közepén frissítették, és feltételezhető, hogy nem Szaúd-Arábia lesz az egyetlen új érkező. A listára javasolt országok nevei egyelőre nem nyilvánosak. A névsor csak akkor lesz hivatalos, ha mint a 28 EU tagország jóváhagyja azt.
Egy újságíró meggyilkolásával kapcsolatos botrány alaposan megtépázta Szaúd-Arábia jó hírnevét, és persze az sem kizárt, hogy ez is szerepet játszott abban, hogy felkerültek a listára. További negatívum, hogy így nehezebbé fog válni Szaúd-Arábia és az Európai Unió közti pénzügyi együttműködés is, mert az EU bankjainak a kifizetések előtt további ellenőrzéseket kellene elvégeznie, tehát gazdasági szempontból is hátrányos a döntés.
A lista azokat az államokat tartalmazza, amelyeknek súlyos hiányosságaik vannak a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás megelőzésére vonatkozó szabályozásaikban. Az új irányelvek megkövetelik a pénzügyi tranzakciók és gyanús banki ügyfelek szigorúbb vizsgálatát. A FATF, a világ hét legfejlettebb ipari országát tömörítő csoport (G7) által létrehozott kormányközi szervezet, folyamatosan monitorozza az országokat ebből a szempontból. A Reuters értesülései szerint a listára vélhetően további országok is felkerülnek.
Bár Rijád számos korrupcióellenes intézkedést vezette be, ennek ellenére 2018 szeptemberében úgy ítélte a szervezet, hogy Szaúd-Arábia nem nyomoz kellő hatékonysággal azok után a személyek után, akik komolyabb pénzmosási ügyekbe keveredtek.
Az EU egyébként 47 országot vizsgált meg, de a 28 tagország mindegyike kimaradt.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!