Kihátrál az USA a globális minimumadó mögül?
Az Amerikai Egyesült Államok globális minimumadóval kapcsolatos álláspontja az elmúlt időszakban igen jelentős változásokon ment keresztül, tükrözve a belpolitikai dinamikát és a nemzetközi gazdasági környezet alakulását.
A globális minimumadó ötlete az OECD tagországok fejében született meg, 2019-ben. Az új adónem eredeti célja a multinacionális vállalatok adóelkerülésének visszaszorítása és az országok közötti adóverseny mérséklése volt. Az Egyesült Államok kezdetben kiemelten támogatta ezt a kezdeményezést. Janet Yellen pénzügyminiszter 2021-ben még történelmi jelentőségűnek nevezte a több mint 130 ország (köztük olyan gazdaságilag erős országok is, mint Kína, és a G7 országai), által elfogadott megállapodást, amely egységesen 15%-os társasági adót irányzott elő a multinacionális vállalatok számára.
Az amerikai belpolitikai helyzet azonban bonyolította a globális minimumadó bevezetését, ugyanis a tervek komoly ellenállásba ütköztek a Kongresszusban. Ellenzői szerint a globális minimumadó bevezetése hátrányosan érintené az amerikai vállalatok versenyképességét. Hasonló érvek miatt kezdetben Magyarország is elutasította a javaslatot. Később azonban, főleg amerikai nyomásra (lásd a két ország közötti kettősadóztatást elkerülő egyezmény megszüntetését) a magyar kormány végül elfogadta és implementálta az új szabályokat.
2025 elejére az Egyesült Államokban továbbra is vita tárgyát képezi a globális minimumadó bevezetése. A Biden-adminisztráció elkötelezett volt a nemzetközi adóreform mellett, azonban az új elnök, Donald Trump, határozottan ellenzi a globális minimumadó bevezetését. Egyik első elnöki szándéknyilatkozatában kijelentette, hogy az Egyesült Államok nem kíván részt venni a globális minimumadó megállapodásban, mivel az sérti az amerikai érdekeket. Trump szerint „az OECD által javasolt globális minimumadó diszkriminatív adóztatási gyakorlatnak minősül és az USA saját útját kívánja járni a nemzetközi adózás terén.”
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!