Kihátrál az USA a globális minimumadó mögül?

Az Amerikai Egyesült Államok globális minimumadóval kapcsolatos álláspontja az elmúlt időszakban igen jelentős változásokon ment keresztül, tükrözve a belpolitikai dinamikát és a nemzetközi gazdasági környezet alakulását.

A globális minimumadó ötlete az OECD tagországok fejében született meg, 2019-ben. Az új adónem eredeti célja a multinacionális vállalatok adóelkerülésének visszaszorítása és az országok közötti adóverseny mérséklése volt. Az Egyesült Államok kezdetben kiemelten támogatta ezt a kezdeményezést. Janet Yellen pénzügyminiszter 2021-ben még történelmi jelentőségűnek nevezte a több mint 130 ország (köztük olyan gazdaságilag erős országok is, mint Kína, és a G7 országai), által elfogadott megállapodást, amely egységesen 15%-os társasági adót irányzott elő a multinacionális vállalatok számára.

Az amerikai belpolitikai helyzet azonban bonyolította a globális minimumadó bevezetését, ugyanis a tervek komoly ellenállásba ütköztek a Kongresszusban. Ellenzői szerint a globális minimumadó bevezetése hátrányosan érintené az amerikai vállalatok versenyképességét. Hasonló érvek miatt kezdetben Magyarország is elutasította a javaslatot. Később azonban, főleg amerikai nyomásra (lásd a két ország közötti kettősadóztatást elkerülő egyezmény megszüntetését) a magyar kormány végül elfogadta és implementálta az új szabályokat.

2025 elejére az Egyesült Államokban továbbra is vita tárgyát képezi a globális minimumadó bevezetése. A Biden-adminisztráció elkötelezett volt a nemzetközi adóreform mellett, azonban az új elnök, Donald Trump, határozottan ellenzi a globális minimumadó bevezetését. Egyik első elnöki szándéknyilatkozatában kijelentette, hogy az Egyesült Államok nem kíván részt venni a globális minimumadó megállapodásban, mivel az sérti az amerikai érdekeket. Trump szerint „az OECD által javasolt globális minimumadó diszkriminatív adóztatási gyakorlatnak minősül és az USA saját útját kívánja járni a nemzetközi adózás terén.”

Korábbi bejegyzések

Vízumeljárás az Egyesült Arab Emírségekben

Helyi befektetői vízumot (Investor VISA) legegyszerűbben, akkor tudunk szerezni, ha céget alapítunk valamelyik szabadkereskedelmi zóna egyikében. Itt szerencsére lehetőség van, hogy 100%-ban külföldi tulajdonban legyen a társaságunk.

Bővebben >>>

Vizsgálat a holland ABN Amro Bank ellen

A feltételezések szerint a holland pénzintézet nem megfelelő gondossággal világította át az ügyfeleit és elmulasztotta a gyanús tranzakciók jelentését. A Deutsche Bankot pedig már meg is vádolták pénzmosással. A holland…

Bővebben >>>