Szabályozói nyomás alatt a bankok és a fintech cégek

Az egyre szigorodó pénzmosás elleni szabályok (AML) már 2024-ben is komoly próbatétel elé állították a bankokat és fintech cégeket. A szigor célja egyértelmű; hatékonyan megakadályozni a bűncselekményekből származó piszkos pénzek tisztára mosását és ezáltal a terrorizmus finanszírozását.

Mi a közös a Revolutban és a Wiseban? Az, hogy mindkét fintech bankot górcső alá vették a hatóságok. A Revolut EU-s ága súlyos kritikákat kapott az Európai Központi Banktól, mivel belső ellenőrzési rendszerei nem feleltek meg az előírásoknak. Az ügyfél-azonosítási és tranzakciófigyelési hiányosságok nemcsak a céget, hanem nemzetközi terjeszkedési terveit is akadályozták.

Hasonló helyzetbe került a Wise, igaz, itt nem az EKB, hanem a belga jegybank figyelmeztette őket az AML-előírások megszegéséért. A Revoluthoz hasonlóan ebben az esetben is ügyféladatok kezelése és az átvilágítási folyamatok gyengeségei miatt koppintottak a fejükre. A Wisenál ráadásul nem ez volt az első ilyen eset. Mivel már az Egyesült Királyságban és az Egyesült Arab Emírségekben is belefutottak ebbe, nem véletlen, hogy a szabályozók kiemelt figyelmet szentelnek a vállalatnak.

Nem árt komolyan venni a hatóságok „érdeklődését”, mert ellenkező esetben súlyos büntetés lehet a vége. A svéd Klarna ötvenmillió dolláros büntetést kapott az ügyfél-átvilágítás és kockázatértékelés terén tapasztalt hiányosságok miatt. Igaz, hogy a cég hangsúlyozta, hogy termékei nem kapcsolódtak közvetlenül pénzmosási ügyekhez, az eset rávilágít arra, hogy a hatóságok egyre szigorúbban ellenőrzik az új típusú pénzügyi szolgáltatásokat is.

Nem árulunk el nagy titkot, ha azt mondjuk, hogy a jövőben hasonlóan kitüntetett figyelemre számíthatnak a bankok és pénzügyi szolgáltatók, sőt, azt sem lehet kizárni, hogy tovább szigorodnak a pénzmosás ellenes szabályok az EU-ban és világszerte. Az ellenőrző hatóságok szerint a pénzügyi szektor szereplőinek nemcsak technológiai fejlesztésekre, hanem belső ellenőrzési rendszereik javítására is nagyobb figyelmet kell fordítaniuk.

Korábbi bejegyzések

Vízumeljárás az Egyesült Arab Emírségekben

Helyi befektetői vízumot (Investor VISA) legegyszerűbben, akkor tudunk szerezni, ha céget alapítunk valamelyik szabadkereskedelmi zóna egyikében. Itt szerencsére lehetőség van, hogy 100%-ban külföldi tulajdonban legyen a társaságunk.

Bővebben >>>

Vizsgálat a holland ABN Amro Bank ellen

A feltételezések szerint a holland pénzintézet nem megfelelő gondossággal világította át az ügyfeleit és elmulasztotta a gyanús tranzakciók jelentését. A Deutsche Bankot pedig már meg is vádolták pénzmosással. A holland…

Bővebben >>>