Melyik Európa legkorruptabb országa?

 

A Transparency International (TI) minden évben elkészíti a korrupciós indexét (CPI). Itt a világ 180 államát vizsgálják abból a szempontból, hogy melyik ország mennyire korrupt, illetve mennyire transzparens.

A Korrupció Érzékelési Index (CPI) szerint az országokat 0-tól 100-ig pontozzák; minél kevesebb egy adott állam pontszáma, annál korruptabb, minél magasabb, annál kevésbé. A „versenyt” idén is Dánia nyerte, megismételve a legutóbbi 90 pontos teljesítményét, az ezüstérmes Finnország lett 88 ponttal, ami egypontos javulás a tavalyihoz képest. A bronzérmet szoros versenyben Szingapúr érdemelte ki 84 ponttal, egyetlen ponttal megelőzve Új-Zélandot.

A tavalyi 42 pontos eredményünket 41 pontra változtatta a Transparency International, így az Európai Unió tagállamai között sorozatban a harmadik évben az utolsó helyen áll Magyarország. A 180 mért ország közül ez a 82-ik helyre elég. Ezzel az eredménnyel a 43 pontos átlag alatt vagyunk. A lista sereghajtói Dél-Szudán (8 pont), Szomália (9 pont), Venezuela (10 pont) és Szíria (12 pont).

Az Európai Unióban igen, de Európában nem hazánk a legkorruptabb. A 22 pontos Oroszország, a 40 pontos Észak-Macedónia, a 35–35 pontot összegyűjtő Szerbia és Ukrajna, Törökország (34), Belarusz (33) és Bosznia-Hercegovina is korruptabb, mint Magyarország, bár ez nagy büszkeségre nem ad okot. Ha a tágabban vett régió pontszámait nézzük, akkor is igencsak le vagyunk maradva: Ausztria – 67 pont, Szlovénia – 60 pont, Csehország – 56 pont, Lengyelország – 53 pont, Szlovákia – 49 pont, Horvátország – 47 pont, Románia pedig 46 pontot kapott.

Bár a régióban még mindig Ausztria a legtisztább, a sógoroknak van min aggódniuk, mert 2019 óta összesen 10 pontot esett vissza a korrupciós indexük. Ezzel szemben Albánia az elmúlt három évben nyolc pontot javult, így idén először meg is előzték hazánkat. Magyarország egyébként 2012 óta van mélyrepülésben: a 12 évvel ezelőtti 56 ponthoz képest folyamatosan esik vissza a teljesítményünk.

Korábbi bejegyzések

Vízumeljárás az Egyesült Arab Emírségekben

Helyi befektetői vízumot (Investor VISA) legegyszerűbben, akkor tudunk szerezni, ha céget alapítunk valamelyik szabadkereskedelmi zóna egyikében. Itt szerencsére lehetőség van, hogy 100%-ban külföldi tulajdonban legyen a társaságunk.

Bővebben >>>