Oroszország a legújabb adóparadicsom

Újra változott az EU adóparadicsomokat felsoroló feketelistája. Az Európai Tanács közlése szerint a „klasszikus” adóparadicsomok mellé felkerült Oroszország is.

Ahhoz, hogy hazánk megfeleljen az EU jogrendnek, rendeletbe kellett ezt foglalni, így a Pénzügyminisztérium ismertette az erről szóló rendelettervezetet. A módosítás célja, hogy az adóelkerülés elleni küzdelem hatékonyabbá váljon, és a nemzetközi adózási normák betartását ösztönözze. Az Európai Tanács döntése értelmében tehát új országokkal bővül az adózási szempontból nem együttműködő államok listája. A legfrissebb felsorolásban Oroszország is szerepel több klasszikus offshore adóparadicsom mellett. A listán szereplő joghatóságok szigorú szankciókra számíthatnak. A lista az alábbi államokat tartalmazza:

Amerikai Szamoa;

Amerikai Virgin-szigetek;

Anguilla;

Antigua és Barbuda;

Fidzsi-szigetek;

Guam;

Oroszország;

Palau;

Panama;

Szamoa;

Trinidad és Tobago;

Vanuatu.

A jegyzék több ponton is módosult a korábbihoz képest. 2024 februárjában lekerült a Bahama-szigetek, Belize, a Seychelle-szigetek, valamint a Turks- és Caicos-szigetek. Oroszország mellett most Antigua és Barbuda került fel a listára.

Az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek európai uniós jegyzéke az adókijátszás és adókikerülés elleni küzdelmet szolgáló uniós munka részét képezi. Az adózási szempontból nem együttműködő államok olyan országokat jelentenek, amelyek nem tartják be a nemzetközi adózási normákat és előírásokat, például nem biztosítják az információcserét vagy az adóelkerülés elleni intézkedéseket. Ezeket az országokat gyakran adóparadicsomként emlegetik, mivel a vállalatok és magánszemélyek alacsony vagy nulla adóterheléssel tudják elkerülni az adófizetést, és a végső tulajdonos rejtve maradhat. A listát az illetékes hatóság minden évben felülvizsgálja.

Korábbi bejegyzések

Vízumeljárás az Egyesült Arab Emírségekben

Helyi befektetői vízumot (Investor VISA) legegyszerűbben, akkor tudunk szerezni, ha céget alapítunk valamelyik szabadkereskedelmi zóna egyikében. Itt szerencsére lehetőség van, hogy 100%-ban külföldi tulajdonban legyen a társaságunk.

Bővebben >>>

Vizsgálat a holland ABN Amro Bank ellen

A feltételezések szerint a holland pénzintézet nem megfelelő gondossággal világította át az ügyfeleit és elmulasztotta a gyanús tranzakciók jelentését. A Deutsche Bankot pedig már meg is vádolták pénzmosással. A holland…

Bővebben >>>