Feketelistázhatja a FATF Oroszországot
Oroszország FATF-tagságát 2023 februárjában felfüggesztették, egy évvel azután, hogy Moszkva megtámadta Ukrajnát. Ennek ellenére az ország nem került fel sem a fekete, sem a szürkelistájukra. A közeljövőben ez azonban megváltozhat.
A Pénzügyi Akciócsoport (FATF) célja a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása elleni hatékony fellépés. A szervezet rendszeresen értékeli a tagállamokat az általuk tett intézkedések és elkötelezettség alapján. Ha egy ország a FATF fekete vagy szürke listájára kerül, az negatívan hat az adott ország gazdasági hírnevére, és a versenyképességét is rombolhatja.
A háború kitörése óta Ukrajna erőteljesen lobbizik azért, hogy Oroszországot a legmagasabb kockázatú államok közé sorolják, azaz tegyék feketelistára. A FATF nyilvánosan elítélte Oroszország agresszióját, de ahhoz, hogy egy ország feketelistára kerüljön, konszenzusra van szükség.
Az Ukrajna által benyújtott dokumentumokban kiemelik Oroszország és a magas kockázatú országok, Észak-Korea és Irán közötti szoros pénzügyi és katonai együttműködést. Emellett kiemelik az orosz magánhadsereg (pl. a Wagner-csoport) gyanús finanszírozását és illegális tevékenységeit. A dokumentumban említést tesznek arról is, hogy a Telegram üzenetküldő alkalmazás és a kriptovaluták terrorizmus finanszírozásának gyakran alkalmazott eszközei.
A FATF körülbelül 40 országot tömörít, és évente három alkalommal találkozik, hogy értékelje, mely országokat kell a szürke és feketelistáról eltávolítani vagy felvenni. Ukrajna először 2022 áprilisában kérte, hogy Oroszországot jelöljék meg magas kockázatú joghatóságként. Amennyiben Ukrajna legfrissebb javaslata sikeres, Oroszország csatlakozik Iránhoz, Észak-Koreához és Mianmarhoz a FATF legmagasabb kockázatú listáján.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!