Véget vetne a Bitcoin és a prepaid kártya használók névtelenségének az EU

A Bitcoinhoz és az előre feltöltött fizetőkártyákhoz (prepaid card) kapcsolódó névtelenség ellen lép fel az Európai Unió.

Múlt hónapban az Európai Bizottság képviselője még azt mondta az Európai Parlamentben, hogy azért nem javasoltak ezidáig konkrét szabályozást a digitális fizetőeszközök
ügyében, mert egyelőre még tanulmányozzák a kérdést. Alig pár héttel később azonban már elkészült az akcióterv, amely számos ponton megváltoztatná az EU Pénzmosás Elleni
Irányelvét. A kiegészítés célja a terrorizmus elleni küzdelem, áll az Európai Unió hivatalos sajtóközleményében. Az nem szerepel az akciótervben, hogy bármely digitális valuta valódi kockázatot jelentett volna a terrorizmus elleni harcban.

A Pénzmosás Elleni Irányelv kiegészítésének legfontosabb céljai:

– Terroristák pénzügyi műveleteinek követése és megakadályozása,
– A terroristák anyagi forrásainak elapasztása, különös tekintettel a pénzgyűjtési műveleteikre.

Az akcióterv javaslatai a Pénzmosás Elleni Irányelv módosítására:

– Harmadik országokból érkező pénzmozgás fokozott ellenőrzése a pénzintézetek bevonásával.
– Az EU pénzügyi információs egységek (Financial Intelligence Unit – FIU) tevékenységi körének bővítése és az együttműködésük javítása.
– Központosított bankszámla regisztráció vagy központi adatszolgáltatási rendszer felállítása a tagállamokban.
– A virtuális fizetőeszközök terroristák általi felhasználásához kapcsolódó kockázat csökkentése, melyet a Bizottság azzal kíván elérni, hogy a virtuális fizetőeszközök valós fizetőeszközökre történő átváltásánál kötelezővé kívánja tenni az ügyfél azonosítását, így
megszüntetve ezen tranzakciók névtelenségét. – Az előre feltöltött fizetőeszközök (pl. pre-paid kártyák) terroristák általi felhasználását úgy tervezi megelőzni a Bizottság, hogy csökkentenék az azonosítási kötelezettséghez kapcsolódó összeghatárt.

A terrorizmus finanszírozásának megakadályozásra tett további, de még nem végleges javaslatok:

– Elérni az EU álláspontjának hatékonyabb képviseletét az ENSZ eszköz befagyasztási

műveleteiben. Ugyanígy elérni, hogy az ENSZ hozzáférjen az EU pénzintézetei által

biztosított adatokhoz. A Bizottság szintén mérlegeli egy külön uniós szabályozás szükségességét, amelynek segítségével önállóan is befagyaszthatna terrorizmushoz kapcsolódó eszközöket.
– A pénzmosás kriminalizálása, közös uniós szabályozás a pénzmosással kapcsolatos bűncselekmények és szankciók meghatározása.
– Készpénzfizetéshez kapcsolódó kockázatok csökkentése. Ez az intézkedés a készpénz szállítás kérdését rendezné azzal, hogy a hatályos szabályozást a postai úton vagy más, akár futárral küldött készpénzmozgásokra is terjesztené, illetve alacsonyabb összegek esetében is lehetővé tenné a hatóságoknak, hogy fellépjenek tiltott tevékenységek gyanúja esetén.
– További terrorizmus elleni fellépéshez szükséges fellépések felmérése. A Bizottság megvizsgálja, hogy szükséges-e kiépíteni egy külön uniós rendszert a terrorizmus finanszírozásának nyomonkövetésére. Ezzel többek között azon EU-n belüli pénzforgalmat vizsgálhatnák, amelyet az EU-USA közös megfigyelő rendszer
jelenleg nem ér el.

Az Európai Bizottság közleménye szerint azonnal elkezdik az akciótervben rögzített konkrét intézkedések gyakorlatba való átültetését, melyet további intézkedések fognak követni a következő hónapokban. Céljuk, hogy az összes új intézkedés 2017 végéig életbe lépjen.

A legnépszerűbb pénzküldő szolgáltatókat (mint a Western Union és a Moneygram) már rendszeresen vizsgálják a különböző, nemzetközi, pénzmosás elleni hatóságok. A feladók és címzettek személyazonosságát ugyanis elvileg igazolni kell, a szolgáltatást nyújtó alkalmazottak azonban nem kötelezhetők arra (ellentétben egy banki alkalmazottal), hogy valóban azonosítani tudják az ügylet szereplőit. A pénzküldő szolgálatok könnyített lehetőségeivel eddig azonban nem is a terroristák éltek vissza, hanem leggyakrabban szélhámosok, akik hamis online profilokat építve cserkészik be hiszékeny áldozataikat.

Korábbi bejegyzések

Vízumeljárás az Egyesült Arab Emírségekben

Helyi befektetői vízumot (Investor VISA) legegyszerűbben, akkor tudunk szerezni, ha céget alapítunk valamelyik szabadkereskedelmi zóna egyikében. Itt szerencsére lehetőség van, hogy 100%-ban külföldi tulajdonban legyen a társaságunk.

Bővebben >>>

Vizsgálat a holland ABN Amro Bank ellen

A feltételezések szerint a holland pénzintézet nem megfelelő gondossággal világította át az ügyfeleit és elmulasztotta a gyanús tranzakciók jelentését. A Deutsche Bankot pedig már meg is vádolták pénzmosással. A holland…

Bővebben >>>

Vita a ciprusi-orosz adómegállapodásról

A ciprusi kormányt teljesen váratlanul érte, hogy Oroszország megszüntetné a két ország közötti kettős adóztatásról szóló megállapodást. A Reuters arról számolt be, hogy a Putyin kormánya úgy véli, hogy az…

Bővebben >>>

Viszlát 500 eurós!

A nagy címletű és nagy értékű bankjegyek nagy kockázatot jelentenek, ezért betiltaná az 500 eurós bankjegyeket és felső értékhatárt szabna a készpénzben történő kifizetések számára a holland-, a belga-, a…

Bővebben >>>